تبلیغات
.... هواشناسی خاوران .... - مانسون چیست؟


مانسون چیست؟

مانسون چیست؟

نوشته: جعفر سپهری - كارشناسی ارشد هواشناسی 

 از زمان باستان، دریانوردانی كه در شمال اقیانوس هند كشتی رانی می كردند، با واژه ای خطرناك آشنائی داشتند. باران های موسمی تابستان كه پیرامون شبه قاره هند، به ویژه خلیج بنگال را توفانی و نا امن می ساخته و دامنه آن، حتی در برخی موارد به قلب دریای پارس هم كشیده می شده و در چند مورد مركز ایران را هم تحت تاثیر قرار داده است. (سیل امام زاده داوود 1336)

 در خردادماه و در حالی كه نیم كره شمالی به سوی تابستانی سوزنده پیش می تازد، در شبه قاره هند گوئی زمستان آغاز می شود. گرمائی دهشتناك و مرگ آور توسط بارانی سیل آسا به نام مانسون یا توفان های موسمی قطع شده و زندگی در این سرزمین را امكان پذیر می سازد. 

خط استوای هواشناسی ITCZ كه بر خلاف استوای جغرافیایی ثابت نیست و به شدت متغیر است، بر روی فلات تبت مستقر شده و شبه قاره هند را كه از دیدگاه جغرافیایی در نیم كره شمالی قرار دارد، از دیدگاه هواشناسی در نیم كره جنوبی قرار می دهد. 


سرچشمه اصلی نیروی مانسون 

همانند كلیه سیستم های اقیانوس شناسی و هواشناسی در سیاره زمین، مانسون ها هم نیروی اصلی خود را از خورشید می گیرند. كم وبیش حدود 30% از انرژی خورشیدی كه به سطوح بالای جوی می رسد، به وسیله سطوح فوقانی ابرها و سطح زمین به فضا بازتاب می شوند. مقدار بسیار كمی از آن نیز به وسیله . . . . . .

سرچشمه اصلی نیروی مانسون 

همانند كلیه سیستم های اقیانوس شناسی و هواشناسی در سیاره زمین، مانسون ها هم نیروی اصلی خود را از خورشید می گیرند. كم وبیش حدود 30% از انرژی خورشیدی كه به سطوح بالای جوی می رسد، به وسیله سطوح فوقانی ابرها و سطح زمین به فضا بازتاب می شوند. مقدار بسیار كمی از آن نیز به وسیله جو جذب می شود. تضاد و تقابل فصل ها در دو نیمكره شمالی و جنوبی، موجب حركت آرام هوا از نیمكره زمستانی به سوی نیمكره تابستانی، به وسیله گرادیان افقی فشار و نیروی عمودی شناوری از اختلاف درجه حرارت، می شود. 

اما آب و خشكی، به مقدار یكسان انرژی دریافتی از خورشید، دو واكنش متفاوت نشان می دهند. دودلیل برای این تفاوت ذكر شده است. نخست اینكه دمای ویژه آب دو برابر دمای ویژه خاك است، یعنی با مقدار مساوی انرژی دریافتی، خاك دو برابر آب گرم می شود. دلیل دوم، كه از دلیل نخست بسیار مهم تر است این است كه، گنجایش مؤثر دما، (توانایی یك ماده برای نگه داشتن گرما)، برای اقیانوس ها بسیار بیشتر از قاره هاست. 

در فصل زمستان، خشكی بیش از انرژی كه از خورشید دریافت می كند، انرژی به هوا گسیل می كند. گرمائی كه در تابستان پیش در ژرفای خاك ذخیره شده بود، اینك به سطح زمین می آید. ازآنجاییكه در اقیانوس، گرمای بیشتری ذخیره می شود، در زمستان سطح آن كمتر سرد می شود. 


چرخه تابستانی مانسون هند 

در فصل تابستان در هر نیم كره، انرژی دریافتی خورشید، بیش از انرژی بازتابشی است. همچنین خشكی گرمای خود را زودتر از دست می دهد. این خصوصیت به ویژه بر روی بیابان ربع الخالی، یكی از بزرگترین بیابان های جنب حاره، و فلات تبت، با ارتفاع متوسط 4 كیلومتر از سطح دریا، در میانه قاره آسیا، نمایان است. این گرمای از دست رفته، حد غربی و شمالی مانسون هند را توجیه می كند. در خردادماه هندوستان شمالی از چندین ماه پیش همچنان خشك است و دما در آن به بیش از 40 درجه سانتیگراد می رسد. همزمان در نیم كره جنوبی، زمین سرد است. در هر نیم كره، تبادل انرژی میان خشكی و دریا برقرار می شود. نتیجه كلی، بالا رفتن گرمای هندوستان و شمال افریقا در برابر پایین آمدن گرمای اقیانوس هند است. 

در هنگامی كه ناحیه مانسون آسیا به بیشینه دمای خود می رسد، گرادیان افقی فشار بر فراز خشكی و دریا شدت می یابد. گرادیان فشار و نیروهای شناوری كه به وسیله گرمای هوا ایجاد می شوند، موجب حركت همگرائی در نزدیكی سطح زمین می گردند. این خود موجب حركت هوای مرطوب-سنگین از سوی استوا و اقیانوس هند به سوی منطقه كم فشار جنوب آسیا می شود. به دلیل وجود شتاب كوریولیس، مسیر واقعی حركت بادها منحنی است. پادساعت گرد روی شبه قاره هند و ساعت گرد بر روی فلا تبت. 

از مهرماه تا خردادماه در شبه قاره هند، به جز منطقه تامیل نادو و رشته كوه های Ghats، به ندرت بیش از چند میلی متر باران می بارد. در مهرماه باران های موسمی به سوی جنوب شرقی هند حركت می كند. در آبان ماه جبهه مانسون به تامیل نادو رسیده و تقریبا در همین زمان مانسون زمستانی در جنوب هند به آرامی آغاز می شود. 

در این زمان، دیگر مناطق شبه قاره هند به سوی خشكی پیش می رود، بادهای گرم و مرطوب جنوب غربی به بادهای سرد و خشك شمال شرقی، و مانسون تابستانی به مانسون زمستانی تبدیل می شود. در زمستان بادهای شمال وز، هوای سرد و خشكی را بر روی شبه قاره حاكم می كنند. این فرآیند موجب ایجاد هوایی سرد، خشك و بدون ابر، به ویژه در ماه های بهمن و اسفند می شود. از میانه های اسفند ماه تا آغاز باران های موسمی در خرداد ماه، توفان های تندری پیش درآمد مانسون، گهگداری این گرمای دهشتناك را می شكند. در اواخر خرداد ماه، كرانه های هند شاهد ظهور دوباره باران های موسمی خواهند بود. این چرخه هوائی زندگی مردم در این منطقه را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد.برچسب ها : مانسون چیست؟ , 


مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ | طراحی توسط عاشورا

درباره وبلاگ

سلام دوستان من حمید هستم 21 ساله (دانشجو ) از شهرستان بیرجند واقع در خراسان جنوبی و سعی بر این دارم تا بتوانم اطلاعات و داده های مورد نیاز برای پیش بینی را در این وبلاگ قرار دهم بدین منظور من تمامی نقشه های مربوط به دما و بارش و خشکسالی و ... را در وبلاگم قرار داده ام.امیدوارم مورد استفاده ی شما عزیزان شود. این ویلاگ طوری طراحی شده که اجازه کپی برداری در آن آزاد است و از هر گونه انتقاد یا پیشنهادی آزاد می باشد امیدوارم با نظرات شما وبلاگم را به بهترین وجه کامل و به روز کنم . ضمنا به سوالات هواشناسی هم پاسخ داده میشود. در پایان لازم به ذکر است که شما عزیزان میتواند با رفتن به قسمت موضوعات به هدف یا مقصود خود برسید که باعث عدم سردرگمی میشود.ضمنا خیلی ها سوال می کنن نام وبلاگم یعنی خاوران به کجا مربوط میشه که باید بگم این نام مربوطه به استان خراسان جنوبی

آخرین مطالب

لینک دوستان

دانشنامه مهدویت

ابر برچسب ها

آخرین اخبار از وضعیت بارش ,  نقشه های اینتل کاست ,  پهنه بندی مقدار انحراف مجموع بارش کشور از اول سال زراعی تا 5 شهر ,  پیش بینی 3 روزه استان خراسان جنوبی ,  نقشه دمای هواشناسی باران ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی تا 12 مرداد ,  نقشه پیشبینی بارش ,  دمای 96 ساعت آینده ,  پیش بینی هوا در 3 روز آینده خراسان جنوبی ,  هوا در 3 روز آینده استان خراسان جنوبی ,  بارش باران ,  پیشبینی هوای بیرجند . هوای بیرجند . هواشناسی بیرجند . پیشبینی با ,  باران ,  پیشبینی بارندگی ,  پیش بینی بلند مدت بارش کشور ,  هواشناسی 3 روزه خراسان جنوبی ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی 96 ,  آخرین اخبار از وضعیت دمایی کشور ,  پیشبینی دمای هوا ,  بارندگی ,  آخرین اخبار ,  پهنه بندی مقدار انحراف مجموع بارش کشور از اول سال زراعی تا شهریو ,  بارش ,  هواشناسی خراسان جنوبی ,  کمینه دما ,  دمای 5 روز اینده ,  آخرین اخبار از وضعیت هوا ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی پاییز 96 ,  هواشناسی باران ,  هواشناسی بیرجند ,  دمای کمینه ,  اینتل کاست ,  نقشه بارش ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی ,  پیشبینی بارش ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور ,  دمای هوا ,  پیشبینی بارش کشور در پاییز ,  پیشبینی بارش کشور در سال 96 ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی تا مرداد ,  هواشناسی استان خراسان جنوبی ,  نقشه بارندگی ,  نقشه ,  پیشبینی بارش کشور در پاییز 96 ,  پیشبینی دما ,  بیشینه دما ,  دما ,  هواشناسی ,  آخرین اخبار هواشناسی ,  آخرین اخبار از سامانه های بارشی , 

لوگوی دوستان

دیگر امکانات