اقلیم استان خراسان جنوبی

  
موقعیت جغرافیایی 

سلام دوستان خوبم دوست داشتم که شما رو از اقلیم و دیگر خصوصیات استانم با خبر کنم چرا که به استان من کمتر بها داده می شه و خیلی ها با اون آشنایی ندارند . شما می تونید با خوندن متن زیر با اون آشنا بشین ضمنا استان من تازه وسعت داده شده و قسمت اعظمی از استان یزد رو دراختیار گرفته . که میتونید این وسعت رو در تصویر ببینید .
استان خراسان جنوبی از لحاظ ناهمواری ها، به دو قسمت «كوهستانی و مرتفع»‌ در شمال و شمال غرب و قسمت «پست و هموار» در دشت های مركز و جنوب استان تقسیم می شود. بلندترین قله های استان به نام های «كمر سرخ» با ارتفاع ۲,۸۴۲ متر در شمال و «شاه كوه» با ارتفاع ۲,۷۳۷ متر در جنوب قرار گرفته است. 

كوه های خراسان دنباله ارتفاعات البرز به سمت شرق است كه به صورت قوس های موازی از «شاه كوه» آغاز شده و در جهت شمال غربی به سمت جنوب شرقی تا ارتفاعات «هندوكش افغانستان» امتداد می یابد. 
حاصلخیزترین بخش این استان در قسمت شمال و شمال غرب واقع شده است؛ ولی دشت های جنوبی و جنوب غربی به دلیل مجاورت با حاشیه شمال لوت، دارای آب و هوایی خشك و خشن بوده و در معرض جریان شن های روان هستند. 
آب و هوای استان خراسان جنوبی «خشك و بیابانی» است، ولی با توجه به نحوه قرار گرفتن مناطق پست یا مرتع به دو دسته «‌آب و هوای خشك و گرم»‌ و «‌آب و هوای خشك و ملایم» تقسیم می شود. آب و هوای خشك و گرم بیشتر در دشت ها، مناطق هموار مركز ، غرب و جنوب غرب و آب و هوای خشك و ملایم در بخش های مرتفع شمالی، شمال غربی استان و اطراف بیرجند مشاهده می شود. 
از آنجا كه استان خراسان جنوبی در ناحیه آب و هوای بیابانی قرار گرفته است، رودخانه های موجود در این منطقه از نوع فصلی بوده و رودخانه دائمی وجود ندارد.

جاذبه های طبیعی - گردشگری
 
  
بیرجند :‌ آبشار چارده، آبگرم لوط، بند دره، بند عمرشاه، دره های ارتفاعات باقران، نیزارها و ماسه بادیهای كویر خور
 
درمیان : آبگرم گزیك، چنار كهن سال دوشینگان، طبیعت روستای فورگ، طبیعت روستای درمیان
 
سربیشه :‌ روستای چنشت، چشمه آب ترش سربیشه، چشمه آب معدنی گندگان، معدن بازالت منشوری
  
سرایان : طبیعت روستای مصعبی، طبیعت روستای كریمو، طبیعت روستای چرمه، طبیعت روستای كال ذو
 
 قاین : دشت اسفدن، دشت شاهرخت، غار ورزق، غار پهلوان، غار خونیك، غار فارسان، طبیعت ارتفاعات بوذر جمهر

 نهبندان : كویر ده سلم

طبس :

 امامزاده : امامزاده حسین بن موسی الکاظم برادر تنی امام رضا در طبس 
باغ گلشن : باغ گلشن با معماری تاریخی در شهر طبس با وجود دو نهر زیبای آب در آن که تامین کننده آب مورد نیاز کشاورزی در طبس بوده و هست
روستای خرو : روستای ییلاقی خرو در 24 کیلومتری طبس بسیار بسیار زیبا با آب و هوایی متفاوت در شهر کویری طبس دارای چشمه های آب گرم و سرد و حمام مرتضی علی
طاق شاه عباسی : این طاق در روستای خرو می باشد که دارای بیش از 700 سال قدمت است

اتصال بخش طبس به خراسان جنوبی :
و .... در ادامه مطلب

 

پیشینه تاریخی
خراسان جنوبی شامل محدوده‌ای از خراسان بزرگ است كه در سده‌های پیش «قهستان» نامیده می‌شد. براساس كتیبه‏ های به جا مانده از دوره هخامنشی و به گفته بعضی از مورخان یونانی،«قهستان» سكونتگاه قوم ساگارت، از اقوام آریایی بود. هرودوت مورخ یونانی می‏ نویسد: آن‏ها در ردیف اقوام شرقی هستند و از سكنه «ساتراپ چهاردهم هخامنشیان» به شمار می‏ روند. ماركوپولو نیز در سفرنامه خود، از این منطقه با نام «تونوكاین» - تون و قاین- یاد كرده‌است. واژه «قهستان» را اكثر پژوهشگران، معرب «كهستان» دانسته اند كه به دلیل محیط جغرافیایی خاص و وجود كوهستان ها به آن اطلاق می شد. « كهستان » را بر وزن «كوهستان» هم گفته اند. از اواخر قرن پنجم هجری «قهستان» به یكی از مراكز مهم فعالیت «فرقه اسماعیلیه» به رهبری «حسن صباح» تبدیل شد. از آنجایی كه این ناحیه از موقعیت مناسب اقلیمی و طبیعی برخوردار نبود و مورد بی‏ توجهی حكومت‏ های مركزی بود، برای فعالیت‏های «فرقه اسماعیلیه» دارای شرایط مساعدی بود. لذا، بعد از منطقه الموت، قهستان به مهم ‏ترین مركز فعالیت اسماعیلیان تبدیل شد، كه قلمروی در حدود «ترشیز یا كاشمر» تا «نهبندان» را دربرمی‏ گرفت. با روی كار آمدن حكومت صفوی، امنیت نسبتی در این منطقه بوجود آمد كه باعت رونق و گسترش تجارت شد. استان خراسان جنوبی تا ۱۳۸۳، بخشی از استان پهناور خراسان بود، ولی در این سال با مصوبه مجلس شورای اسلامی و براساس تقسیمات جدید كشوری، از آن منفك شد و خود به استانی مستقل تبدیل گردید.
 
اقوام و زبان
همانطور كه اشاره شد؛ این منطقه زیستگاه یكی از اقوام آریایی نژاد به نام «سارگات» بود. زبان و نژاد مردم سرزمین بزرگ خراسان، كمتر دچار آمیختگی و اختلاط شده است و دلیل آن، داشتن شرایط خاص آب و هوایی و اقلیمی است كه چندان مورد توجه و تاخت و تاز افراد بیگانه در طول تاریخ قرار نگرفته است. زبان رسمی و اصلی مردم استان، فارسی است. این زبان در هر نقطه شهری و روستایی با لهجه خاص ومنسوب به همان محل بیان می شود مثل لهجه بیرجندی، لهجه قاینی، لهجه سرایانی، لهجه نهبنـدانی و غیر ه كه البته این لهجه ها با تفاوت هایی در واژه ها، جمله بنـدی ها و تاكیـد بر روی هجاها همراه است.
 
موقعیت اجتماعی و اقتصادی 
شرایط اقلیمی منحصر به فرد استان خراسان جنوبی باعث شده تا امكان تأمین درآمد مناسب و معقول باغداران استان در كاشت و تولید محصولاتی از قبیل عناب، زرشك، زعفران و سنجد شود. به طوری كه این استان رتبه اول تولید محصولات باغی زرشك و عناب و رتبه دوم تولید زعفران را در سطح كشور دارا است. انار ، پسته، بادام، سیب، گلابی، به، گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو، خرما، توت، شاتوت، گردو، انجیر و سنجد از دیگر محصولات باغی این استان است. همچنین در بخش محصولات زراعی، مردم این منطقه به كشت گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفه‌ای مشغول هستند و در تولید چغندر قند، رتبه هشتم كشور را به خود اختصاص داده است.
قالی بافی، سفالگری، رنگرزی، آهنگری، مسگری، حصیربافی، سبدبافی، نمدمالی، زیلوبافی ، پارچه بافی، نوغان داری، ریسندگی، گلیم بافی، جاجیم بافی ، زرگری، دباغی و سوزن‌دوزی، از جمله صنایع دستی استان خراسان جنوبی هستند.
 
سوغات
بخش كشاورزی : آلو بخارا، انار، زعفران، زرشك، عناب بیرجند، توت خشك
بخش دامداری : قره قروت، كشك
بخش صنایع دستی : انواع قلاب بافی ها، انواع محصول های حصیری، زیلو، پارچه های سوزن دوزی شده، قالی

 
جاذبه های تاریخی  
 
 بیرجند :‌ آرامگاه ابن حسام خوسفی، ارگ كلاه فرنگی، باغها وعمارتهای اكبریه، شوكت آباد، امیرآباد، رحیم آباد،  بافت تاریخی خور، قلعه بیرجند، مدرسه شوكتیه، حسینیه نواب، مسجد جامع چهاردرخت، موزه مردم شناسی، موزه باستان شناسی، موزه شهدا، موزه مشاهیر و مفاخر ملی، موزه علوم و تاریخ طبیعی، موزه وقف. 
  
درمیان :‌ آرامگاه سلطان ابراهیم رضا، آتشكده گسك، قلعه تاریخی فورگ، قلعه كل حسن صباح، مسجد جامع هندوالان
  
سربیشه : روستای شگفت انگیز ماخونیك، خانه یاورری، خانه تاریخی بهاور، مزار كاهی، قلعه باغ مود، قلعه كهنه سربیشه، سنگ نگاره ماخونیك، مسجد چهارده معصوم، مسجد گنجی
 سرایان : آرامگاه توران شاه، سد ذو، كاروانسرای سرایان، قلعه قلاع سرایان، موزه مردم شناسی سرایان
  
قاین : آرامگاه بوذر جمهر قاینی، امامزاده عبدالله كارشك، امامزاده زید النار آفریز، قلعه چهل دختر، قلعه هاجر آباد، قلعه آفریز،  قلعه كوه، مسجد جامع قاین، مسجد جامع افین، مسجد جامع خضری، موزه مردم شناسی قاین.
  
نهبندان : آسبادهای خوانشرف، بافت قدیمی روستای استند، بافت قدیمی روستای قدمگاه، قلعه شاهدژ، قلعه نهبندان، مسجد روستای میغان، موزه مردم شناسی نهبندان.


برچسب ها : اقلیم استان خراسان جنوبی ,  آب و هوای استان خراسان جنوبی ,  هواشناسی خراسان جنوبی ,  هواشناسی بیرجند ,  هواشناسی خاوران ,  آب و و هوای بیرجند ,  اتصال بخش طبس به خراسان جنوبی , 


مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ | طراحی توسط عاشورا

درباره وبلاگ

سلام دوستان من حمید هستم 21 ساله (دانشجو ) از شهرستان بیرجند واقع در خراسان جنوبی و سعی بر این دارم تا بتوانم اطلاعات و داده های مورد نیاز برای پیش بینی را در این وبلاگ قرار دهم بدین منظور من تمامی نقشه های مربوط به دما و بارش و خشکسالی و ... را در وبلاگم قرار داده ام.امیدوارم مورد استفاده ی شما عزیزان شود. این ویلاگ طوری طراحی شده که اجازه کپی برداری در آن آزاد است و از هر گونه انتقاد یا پیشنهادی آزاد می باشد امیدوارم با نظرات شما وبلاگم را به بهترین وجه کامل و به روز کنم . ضمنا به سوالات هواشناسی هم پاسخ داده میشود. در پایان لازم به ذکر است که شما عزیزان میتواند با رفتن به قسمت موضوعات به هدف یا مقصود خود برسید که باعث عدم سردرگمی میشود.ضمنا خیلی ها سوال می کنن نام وبلاگم یعنی خاوران به کجا مربوط میشه که باید بگم این نام مربوطه به استان خراسان جنوبی

آخرین مطالب

لینک دوستان

دانشنامه مهدویت

ابر برچسب ها

پیشبینی دمای هوا ,  دمای کمینه ,  بارش ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی تا 12 مرداد ,  هواشناسی استان خراسان جنوبی ,  پیش بینی هوا در 3 روز آینده خراسان جنوبی ,  هواشناسی باران ,  پیشبینی دما ,  آخرین اخبار از وضعیت هوا ,  هواشناسی 3 روزه خراسان جنوبی ,  دمای 96 ساعت آینده ,  نقشه دمای هواشناسی باران ,  کمینه دما ,  نقشه ,  دمای 5 روز اینده ,  پهنه بندی مقدار انحراف مجموع بارش کشور از اول سال زراعی تا 5 شهر ,  نقشه های اینتل کاست ,  پیشبینی بارش کشور در پاییز ,  باران ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی تا مرداد ,  نقشه بارندگی ,  پیشبینی بارش کشور در سال 96 ,  پهنه بندی مقدار انحراف مجموع بارش کشور از اول سال زراعی تا شهریو ,  اینتل کاست ,  بیشینه دما ,  بارندگی ,  پیشبینی بارش کشور در پاییز 96 ,  بارش باران ,  هوا در 3 روز آینده استان خراسان جنوبی ,  پیشبینی بارش ,  هواشناسی خراسان جنوبی ,  هواشناسی ,  دمای هوا ,  پیشبینی هوای بیرجند . هوای بیرجند . هواشناسی بیرجند . پیشبینی با ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی ,  دما ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی 96 ,  نقشه پیشبینی بارش ,  آخرین اخبار از وضعیت دمایی کشور ,  پیش بینی بلند مدت بارش کشور ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور ,  آخرین اخبار از سامانه های بارشی ,  آخرین اخبار ,  آخرین اخبار از وضعیت بارش ,  آخرین اخبار هواشناسی ,  پهنه بندی مجموع بارش کشور از اول سال زراعی پاییز 96 ,  هواشناسی بیرجند ,  پیش بینی 3 روزه استان خراسان جنوبی ,  پیشبینی بارندگی ,  نقشه بارش , 

لوگوی دوستان

دیگر امکانات

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو